сряда, 2 март 2011 г.

ДЪРВО МАРТЕНИЦА УКРАСИХА ЗА ПЪРВИ ПЪТ БЪЛГАРИТЕ В ИСПАНИЯ

   Учителите от българските училища в Хатива и Енгера (създателите и  организаторите на асоциация Балкан – Хатива) за пореден път организираха мартенско тържество. Почти осемвековното маслиново дърво се превърна в красива мартеница от сръчните ръце на ученици, учители, родители и гости на площада в Енгера.
   Празникът започна още от сутринта в местното училище, където по традиция на този ден, в продължение на няколко години вече, всяко дете получи своята мартеничка наречена за здраве. Заедно с представителите на асоциация Балкан, деца от различни националности  се учеха как да превърнат бялата и червена нишка в специален за тях символ. Силно впечатлени от легендата  за Аспрух и появата на мартеницата, те се докоснаха до българската история и станаха част от този празник , който по-късно беше пренесен на площада до вековното маслиново дърво.
   Организирано от асоциация Балкан-Хатива, заедно с асоциация Нова-Енгера и съдействието на кметство Енгера, стана възможно една отколешна българска традиция да се превърне в празник за всички. Сякаш символично две истории се докоснаха – българска и испанска. До късно площада огласяха веселите детски гласове. Децата изработваха мартенички, участваха в организирани състезания, в които се включиха и ентусиазираните им родители. Награди получиха най-оригиналните мартенички, изработени от учениците. А самата Баба Марта завърза за здраве и късмет мартенички на всички присъстващи. С грамоти бяха отличени участвалите  в модното дефиле-конкурс „живи” мартенички, които развеселиха всички със артистичността си и оригиналните костюми, с песните и стихчетата, които бяха подготвили за Баба Марта. Заедно с двете мартенички-адреналинки, децата изиграха патешкия танц и се веселиха до тъмно.   Специален гост на тържеството беше кмета на Енгера Сантияго Аревало, на когото Баба Марта не пропусна да завърже бяло-червения конец, наречен за здраве и късмет.
    Всички напуснаха празника с мартеничка на ръка.
Най-красивата мартеница, вековното маслиново дърво, ще остане със своята украса. В бяло и червено ще посреща мартенските дни и всеки ден ще подарява на деца и възрастни пролетен поздрав, настроение и усмивки.
Бяло-червеният конец е здравата нишка, която свързва българите по света - да сме здрави, силни и щастливи, да помним, че сме българи, където и да се намираме 










    

0 коментара:

Публикуване на коментар

Абонамент за Коментари за публикацията [Atom]

<< Начална страница